نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

سور و سماع : چکه سما

سور و سماع : چکه سما

اثری از :
کیوان پهلوان

هنرمندان

“سور و سماع” نام آلبوم موسیقی محلی مازندرانی است که به کوشش کیوان پهلوان از میان رقص و آوازهای مشهور مازندران گردآوری شده است. این آلبوم دارای ۲ سی دی است. سی دی ۱ ، “سور و سما” نام دارد و سی دی ۲ ، “چکه سما” نام دارد. در این آلبوم زیبا که در قطعات آوازی صدای “باقر خدابخش” را خواهید شنید. قطعات این آلبوم با ساز بندی محلی مازندران نظیر دو تار ، کمانچه ، لله وا ، دایره و دسرکوتن انجام شده است. 

نوازندگان :
لله وا : حمیدرضا طالبی ، اکبر زمانی ، اکبر قنبری
دو تار : حمید زمانی
کمانچه : کاوه کاردگر
دسرکوتن : گلدسته زارع
قرنه نی : پرویز عبدالهی
خواننده : باقر خدابخشی
دایره : کیوان پهلوان

کیوان پهلوان در رابطه با این آلبوم می نویسد : « لذت بردن از موسیقی کاری است طبیعی و غریزی. هرکسی عملاً به نوعی و از راهی از موسیقی لذت می برد ، اگرچه این لذت با درک موسیقی همراه نباشد. لذت از موسیقی قطعاً نیازی به دانش موسیقی یا فهم آن ندارد. یک دوستدار موسیقی می تواند در شنیدن آن ، صرف نظر از مهارت های فنی نوازندگی ف به تمام ظرافت های موسیقی توجه کند.

زمان به مفهوم کلی کلمه در موسیقی نشانه ای است از این که هر صوت با چه سرعتی نواخته یا خوانده شود ، تا چه مدت ادامه یابد تاکیدی دارد یا نه ، و میان آن صوت یا صوت قبل و بعدش چقدر سکوت وجود دارد. بنابراین صوت و زمان عملاً مواد خام موسیقی را تشکیل می دهند. ترکیب اصوالت با دامنه های مختلف هرگاه هم زمان اجرا شوند هارمونی ایجاد می کنند. انواع ترکیبات سازی و آوازی با جنس صدای مشخص هریک به مفهوم عام “زنگ موسیقی” را خلق می کند. ضربه های اصلی موسیقی با افزودن تاکیدهای هریک “ریتم موسیقی” را می سازند. طبق انسان نسبت به ریتم عکس العمل معنی دارد. نظریه ای وجود دارد که می گوید سرآغاز تمام موسیقی “فولکلور ضربه های ریتم بوده است. همچنان که امروزه نیز می بینم رقص و حرکات بدنی به سهولت تحت فرمان ریتم قرار دارند. پس می توان گفت تنها رمز ایجاد یک موسیقی خوب فولکور ، کمک گرفتن از عوامل آشنا و تشخیص این دسته از عوامل است.

بر هم زدن ریتم موسیقایی در موسیقی فولکور منطقه ای سبب حذف آن و عدم استقبال مردم می شود. و نیز در کنار آن ، زنگ هر موسیقی بومی یا هر سازی که نواخته می شود با محفوظ می بماند. بر این اساس بهتر است انتخاب سازهای ارکستر به گونه ای باشد که مردم دهه ها و قرن ها آن سازها و زنگ موسیقی را طبع خود و طبیعت زندگی شان انتخاب کرده اند.

ما بر آن شدیم در قطعات انتخابی این مجموعه به خصوص در لوح “چکه سما” تا حد ممکن موارد یاد شده ی بالا را رعات کنیم. یعنی سازها را به گونه ای انتخاب کرده ایم که به نوعی برای مازندرانی ها مطبوع و برای مردم دیگر مقبول باشد. مهم ترین نکته این است که سعی کرده ایم ریتم را آن گونه که مردم با آن می رقصند و با حرکات بدنشان هماهنگ است بنوازیم. قطعات موسیقی مردمی بسیار ساده و روان است و از چند میزان محدود تشکیل شده است. پس برای قابل استفاده بودن آنها در رقص ملودی ها را مطابق اجراهای اصلی در مراسم تکرار کرده ایم ، البته تا اندازه ای که هم در مراسم قابل استفاده باشد و هم شنونده ی عادی را خسته نکند. در قطعات آوازی به دلیل حضور خواننده و استفاده از شعر ، این تکرارها چندان محسوس نیست اما وقتی که تنها ساز می نوازند این کوتاهی به چشم می آید.

در لوح “سور و سما” موسیقی آوازی با سازهای مقبول موسیقی مازندران و در لوح “چکه سما” نغمه های شاد و مفرحی انتخاب و اجرا شده اند که شنیدنشان برای مردم مازندران و بسیاری دیگر از مردم ایران یادآور خاطرات شیرین و اوقات خوش فراوان است. کیوان پهلوان ۱۳۸۸ .

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.