نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
شهناز شهنواز - سی دی 1

شهناز شهنواز - سی دی 1

اثری از جلیل شهناز

هنرمندان

“شهناز ِ شهنواز” نام آلبومیست که در قالب ۲ سی دی توسط نشر باربد از بداهه نوازی های تار استاد جلیل شهناز در آواز دشتی،ابوعطا،افشاری،بیات ترک،بیات اصفهان و دستگاه چهارگاه منتشر شده است. در این مطلب می توانید سی دی ۱ این آلبوم که در آواز دشتی ، ابوعطا و افشاری اجرا شده است را دانلود نمایید. در این آلبوم صدای بی نظیر تار ِ استاد جلیل شهناز و پنجه های استادانه ی استادان ضرب ، جهانگیر ملک و امیرناصر افتتاح را گوش جان خواهید سپرد.
نوشته و تحلیل سید علیرضا میرعلی نقی را در رابطه با تار مرحوم استاد جلیل شهناز در زیر خواهید خواند :
نواخته های ضبط شده از استاد جلیل شهناز ، تواناترین “شاعر تار” در نیم قرن گذشته ، مجموعه ای از قابلیت ها را ارائه می کند که در میانشان ، سهم یک عامل ، بیش از دیگران است : خلاقیت موسقایی. چنان که در کار اکثر تکنوازان معاصر بزرگ نیز چنین است. تک نوازانی که هر یک در کارشان یکه تاز و شاعر ساز دست خویشتن بوده اند : مرتضی محجوبی ، رضا ورزنده ، احمد عبادی و حسن کسایی.
این هنرمندان ، کاشف زبان اختصاصی خویش در هنر تکنوازی هستند و نیز کاشف امکانات ناشناخته در ساز تخصصی خویش. نقش اینان در تکامل میراث موسیقی دستگاهی ، بسیار متفاوت است با نقش هنرمندانی که به طور غریزی و یا به طرزی آگاهانه ، راویان میراث هنری قدیم و حافظان دقیق اصالت فرهنگی دهه های گذشته بوده اند و توانایی اجرا در ضبط هایشان بسیار بارزتر و آشکارتر از توانایی در خلاقیت و گسترش موسیقی است.
آنچه که در ضبط های پرشمار استاد جلیل شهناز ، شنونده ی نیمه حرفه ای را به اشتباه می افکند ، پیچیدگی ذهنیت خلاق و استثنایی او در بهره گیری از انبوه مطالب ، تکنیک ها و شگردهایی است که در هر اجرا و در هر ضبط ، بنا به خواست نوازنده و شان برنامه ، با نت جمله های انتخاب شده برای اجرا ، و نیز عوامل دیگر ، متعیر است. وجه مشخصه ی نبوع موسیقایی او در همین جا آشکار می شود. می توان شیوه ها و شگرد او را دریافت ، ولی نمی توان از آنها ، فرمول ها و کلیشه هایی برای توضیح دادن ، مدون کردن و احیاناً فهمیدن کار استاد ، تدارک کرد. نبوغ ، به سادگی و روشنی خود را معرفی می کند ، و نیز از هرگونه “فرموله شدن” می گریزد. این موضوع را نباید در تجزیه و تحلیل نواخته های این نوازنده ی بزرگ فراموش کرد.
استفاده از ضربه ی جشنوای مضراب راست ، به عنوان ستون اصلی در اسکلت بندی ها ، شگردی است که تقریباً در تمام دوره های نوازندگی استاد ، من جمله آثار حاضر ، وجود داشته است ؛ و نیز در دوره هایی از نوازندگی (و ضبط) که بنا به ضرورت از مضراب ریز استفاده ی اندک می کتد اجرای استادانه ی شهناز با پنجه کاری و کنده کاری روی سیم ، آذین بسته می شود و صدای حاصل از آنها از نظر شدت و ضعف ، تعداد انتخابی ، جنس صدا و حالت های “یدرک و لایوصف” آنها ، به طرزی آراسته برازنده ، بیان کننده ی ایده های ذهن همیشه خلاق او هستند. استاد جلیل شهناز همیشه در تمام دوره های کار حرفه ای خویش از این آذین بندی ها و آرایه ها به زیباترین شکل و در بالاترین سطح هنری ای که برای یک تار نواز برجسته قابل تصور است ، استفاده کرده است. به واقع حد اعجاز شهناز هنوز هم دست نیافتنی مانده است.
جلیل شهناز از نوازندگان انگشت شماری است که اضداد درون گرایی (گفت و گو با خویشتن) ، و برون گرایی (راضی ساختن شنونده ی مستعد) را در کمال تعادل با یکدیگر دارد. از قدما ، ابوالحسن صبا و مرتضی محجوبی چنین خصلتی را داشتند. حسن سلیقه ی او در این قسمت ، بسیار به کار آمده است. استاد بیشتر اوقات با یک قطعه ی ضربی جذاب (که گاه ناتمام می ماند!) آغاز می کند و بعد به آواز می پردازد. رسم او به تمام و کامل نواختن هیچ قطعه ای (مگر در مواردی آگاهانه) و یا ارائه ی ردیف نوازانه ی گوشه یا آوازی معین نیست. شهناز نوازنده ای به تمام معنی ، آزاد و غیرکلاسیک است و پشتوانه ای گرانبار از فرهنگ غنی موسیقایی اصفهان-تهران از گذشته و حال را در ذهن آفریشنگر خود محفوظ دارد و بنا به ذوق خود – که محبوب خاص و غام است – از آنها استفاده می کند

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.