نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

دانلود تکنوازان رادیو
شهناز شهنواز - سی دی 1

شهناز شهنواز - سی دی 1

اثری از :
جلیل شهناز

هنرمندان

“شهناز ِ شهنواز” نام آلبومیست که در قالب ۲ سی دی توسط نشر باربد از بداهه نوازی های تار استاد جلیل شهناز در آواز دشتی،ابوعطا،افشاری،بیات ترک،بیات اصفهان و دستگاه چهارگاه منتشر شده است. در این مطلب می توانید سی دی ۱ این آلبوم که در آواز دشتی ، ابوعطا و افشاری اجرا شده است را دانلود نمایید. در این آلبوم صدای بی نظیر تار ِ استاد جلیل شهناز و پنجه های استادانه ی استادان ضرب ، جهانگیر ملک و امیرناصر افتتاح را گوش جان خواهید سپرد.
نوشته و تحلیل سید علیرضا میرعلی نقی را در رابطه با تار مرحوم استاد جلیل شهناز در زیر خواهید خواند :
نواخته های ضبط شده از استاد جلیل شهناز ، تواناترین “شاعر تار” در نیم قرن گذشته ، مجموعه ای از قابلیت ها را ارائه می کند که در میانشان ، سهم یک عامل ، بیش از دیگران است : خلاقیت موسقایی. چنان که در کار اکثر تکنوازان معاصر بزرگ نیز چنین است. تک نوازانی که هر یک در کارشان یکه تاز و شاعر ساز دست خویشتن بوده اند : مرتضی محجوبی ، رضا ورزنده ، احمد عبادی و حسن کسایی.
این هنرمندان ، کاشف زبان اختصاصی خویش در هنر تکنوازی هستند و نیز کاشف امکانات ناشناخته در ساز تخصصی خویش. نقش اینان در تکامل میراث موسیقی دستگاهی ، بسیار متفاوت است با نقش هنرمندانی که به طور غریزی و یا به طرزی آگاهانه ، راویان میراث هنری قدیم و حافظان دقیق اصالت فرهنگی دهه های گذشته بوده اند و توانایی اجرا در ضبط هایشان بسیار بارزتر و آشکارتر از توانایی در خلاقیت و گسترش موسیقی است.
آنچه که در ضبط های پرشمار استاد جلیل شهناز ، شنونده ی نیمه حرفه ای را به اشتباه می افکند ، پیچیدگی ذهنیت خلاق و استثنایی او در بهره گیری از انبوه مطالب ، تکنیک ها و شگردهایی است که در هر اجرا و در هر ضبط ، بنا به خواست نوازنده و شان برنامه ، با نت جمله های انتخاب شده برای اجرا ، و نیز عوامل دیگر ، متعیر است. وجه مشخصه ی نبوع موسیقایی او در همین جا آشکار می شود. می توان شیوه ها و شگرد او را دریافت ، ولی نمی توان از آنها ، فرمول ها و کلیشه هایی برای توضیح دادن ، مدون کردن و احیاناً فهمیدن کار استاد ، تدارک کرد. نبوغ ، به سادگی و روشنی خود را معرفی می کند ، و نیز از هرگونه “فرموله شدن” می گریزد. این موضوع را نباید در تجزیه و تحلیل نواخته های این نوازنده ی بزرگ فراموش کرد.
استفاده از ضربه ی جشنوای مضراب راست ، به عنوان ستون اصلی در اسکلت بندی ها ، شگردی است که تقریباً در تمام دوره های نوازندگی استاد ، من جمله آثار حاضر ، وجود داشته است ؛ و نیز در دوره هایی از نوازندگی (و ضبط) که بنا به ضرورت از مضراب ریز استفاده ی اندک می کتد اجرای استادانه ی شهناز با پنجه کاری و کنده کاری روی سیم ، آذین بسته می شود و صدای حاصل از آنها از نظر شدت و ضعف ، تعداد انتخابی ، جنس صدا و حالت های “یدرک و لایوصف” آنها ، به طرزی آراسته برازنده ، بیان کننده ی ایده های ذهن همیشه خلاق او هستند. استاد جلیل شهناز همیشه در تمام دوره های کار حرفه ای خویش از این آذین بندی ها و آرایه ها به زیباترین شکل و در بالاترین سطح هنری ای که برای یک تار نواز برجسته قابل تصور است ، استفاده کرده است. به واقع حد اعجاز شهناز هنوز هم دست نیافتنی مانده است.
جلیل شهناز از نوازندگان انگشت شماری است که اضداد درون گرایی (گفت و گو با خویشتن) ، و برون گرایی (راضی ساختن شنونده ی مستعد) را در کمال تعادل با یکدیگر دارد. از قدما ، ابوالحسن صبا و مرتضی محجوبی چنین خصلتی را داشتند. حسن سلیقه ی او در این قسمت ، بسیار به کار آمده است. استاد بیشتر اوقات با یک قطعه ی ضربی جذاب (که گاه ناتمام می ماند!) آغاز می کند و بعد به آواز می پردازد. رسم او به تمام و کامل نواختن هیچ قطعه ای (مگر در مواردی آگاهانه) و یا ارائه ی ردیف نوازانه ی گوشه یا آوازی معین نیست. شهناز نوازنده ای به تمام معنی ، آزاد و غیرکلاسیک است و پشتوانه ای گرانبار از فرهنگ غنی موسیقایی اصفهان-تهران از گذشته و حال را در ذهن آفریشنگر خود محفوظ دارد و بنا به ذوق خود – که محبوب خاص و غام است – از آنها استفاده می کند

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

دانلود تکنوازان رادیو

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.