نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

زندگینامه منوچهر صهبایی

  •   967 بازدید
  •   بدون دیدگاه

منوچهر صهبایی (رهبر ارکستر، دکتر در رشته های موزیکولوژی و هنر ها ،سولیست ابوا، استاد کنسرواتوآر و دانشکده موسیقی در اطریش) در تهران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوره ابتدایی وارد هنرستان عالی موسیقی (کنسرواتوار تهران) شد و زیر نظر آنتون کادلتس (ابوا) حسین ناصحی تهرانی (آهنگسازی) و شفیقه صدقی (پیانو) مشغول تحصیل گردید.
پس از به اتمام رسانیدن دوره متوسطه ، همزمان با گذراندن دوره عالی کنسرواتوار تهران ، سالها به عنوان سولیست با ارکستر سمفونیک تهران همکاری داشت. همچنین در سالها آخر اقامت خود در ایران استاد کنسرواتوار تهران ،دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و مدرسه موسیقی صداوسیما بود و کنسرت های متعددی را با ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر مجلسی صداوسیما به عنوان تکنواز ابوا اجرا کرد. در کنار این فعالیتها ، وی در سالهای آخر اقامت خود در ایران با همکاری تالار رودکی،انجمن فیلارمونیک تهران ،ژونس موزیکال ایران و تلویزیون ملی ایران کنسرت های متعددی را در تهران و دیگر شهرهای بزرگ ایران از قبیل مشهد ، تبریز ، ارومیه ، اصفهان و شیراز با موفقیت بسیار اجرا نمود.


در سال ۱۳۵۴ به منظور ادامه فعالیت های هنری خود و تحصیل در زمینه رهبری ارکستر و موزیکولوژی عازم اروپا شد و در آنجا ابتدا زیر نظر استادان سر شناس مانند هاینتس هولیگر (Heinz Holliger) در فرایبورگ (آلمان)؛ پی یر پی یرلو (Pierre Pierlot) در پاریس (فرانسه)، میلان هوروات (Milan Horvath)، در سالزبورگ (اتریش)،فرانکو فرارا(Franco Ferrara) در سی ینا(ایتالیا) و سرجو چلیبیداکه(Sergiu Celibidache) در مونیخ (آلمان) به تحصیل پرداخت و به زودی از سوی آنان به عنوان همکار پذیرفته شد.
منوچهر صهبایی در سال ۱۹۷۶ میلادی در مسابقه ویرتوزیته در فرانسه شرکت کرد و جایزه نخست آنرا به خود اختصاص داد. وی از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۹ میلادی در مدرسه موسیقی شهر افن بورگ در آلمان تدریس نمود. در سال ۱۹۷۹ در مسابقه استخدام نوازنده ابوای اول، که از طرف ارکستر سمفونیک شهر سن گالن در سوییس برگذار شد، شرکت کرد و بین ۱۶۵ نفر داوطلب متخصص به مقام اول رسید و دوازده سال به عنوان رهبر ارکستر همکاری داشت. در همان سال از طرف کنسرواتوار شهر فلدکیرش برای تدریس به کشور اتریش دعوت شد و از طرف دولت آن کشور درجه پرفسوری به او اهدا شد. ارکستر سمفونیک آن کنسرواتوار بارها به رهبری صهبایی برنده جایزه اول مسابقات اروپایی گردید. وی مدت چهارده سال نیز رهبری ارکستر مجلسی شهر آمریس ویل در سوییس را به عهده داشت. منوچهر صهبایی در سال ۱۹۸۷ در مسابقه رهبری ارکستر در بلژیک شرکت کرد و مقام نخست و مدال طلای این مسابقه را از طرف وزارت فرهنگ آن کشور دریافت نمود.در سالهای ۱۹۸۹ و ۱۹۸۷ برای اجرای کنسرت و تدریس در کلاسهای تابستانی (master class) به کشورهای ژاپن،هنگ کنگ ،تایوان و سنگاپور دعوت شد و از طرف دانشگاه تایپه (Taipeh) به دریافت بالاترین لوح هنری کشور تایوان نایل شد.
وی هیچگاه دست از تحقیق و مطالعه برنداشت و در سالهای نخست اقامت خود در سوییس به مدت چهارسال در مدرسه عالی ترجمه شهر سن گالن به تحصیل پرداخت و در زبان های آلمانی ، فرانسه،ایتالیایی و انگلیسی فارغ التحصیل گردید و پس از سالها تحقیق و تحصیل در زمینه های مختلف از جمله موسیقی شناسی،جامعه شناسی،هنرشناسی و فلسفه در سال ۱۹۹۵ رساله ای نوشت با عنوان “تحقیق بر طرح های پارتیتور پرستش بهار ” اثر ایگور استراوینسکی ، به منظور روشن کردن چگونگی آفرینش آن اثر:
Le Sacre du Printemps d’lgor Stravinsky. Genése d’une partition a travers L’étude de ses esquisses و در سال ۱۹۹۶ رساله دیگری با عنوان “نوسانها در پارتیتورنویسی پرستش بهار” اثر ایگور استراوینسکی Des Fluctuations de l’écriture de la partition du Sacre du Printemps d’lgor Stravinsky به دانشکده علوم انسانی دانشگاه استراسبورگ ارائه کرد.
وی از سال ۱۹۹۳ به مطالعه و تحقیق در مورد تاریخ موسیقی سمفونیک ایران و آثار آهنگسازان ایرانی پرداخت و در سال ۱۹۹۹ رساله ای در این مورد به نام ” موسیقی چند صدایی ایران ۱۲۴۷-۱۳۷۷″La musique polyphonique persane 1868-1998 به دانشگاه استراسبورگ ارائه داد و به دریافت بالاترین درجه دکترای دانشگاهی کشور فرانسه نایل شد: دکترای دانشکده علوم انسانی دانشگاه استراسبورگ . تخصص : هنرهای (تاریخ ،مبانی و تجربه هنرها) با ذکر : درجه عالی و با تبریک هیئت داوران Docteur de l’Université des Sciences Humaines de Strasbourg. Specialité Arts (histoire , théorie et pratique des Arts) Avec la mention: Très honorable avec fèlicitations du jury
منوچهر صهبایی در چند سال اخیر در صدد معرفی و اجرای قطعات سمفونیک آهنگسازان ایرانی برآمده است و تاکنون به همت وی آثاری که بعضی از آنها به دست فراموشی سپرده شده و یا تقریباً از بین رفته بودند بازسازی شده و در کنار آثار آهنگسازان بزرگ جهان در برنامه های مختلف در اروپا اجرا شده اند.به عنوان مثال آثاری از: علیرضا مشایخی ، حسین دهلوی ، ثمین باغچه بان،حسین ناصحی ،دکتر محمدتقی مسعودیه،مصطفی کمال پورتراب،حشمت سنجری ، مرتضی حنانه ،حسین یوسف زمانی و … تاکنون قسمتی از این آثار به وسیله موسسه ماهور در تهران و موسسه آریان اِ ام اس (Aryens EMS) در اروپا منتشر شده است.
پروفسور منوچهر صهبایی در حال حاضر مقیم کشور سوییس و اتریش است و در کنسرواتوار شهر فلدکیرش (Feldkirch) در اتریش تدریس می کند و رهبری چند ارکستر اروپایی را به عهده دارد.

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.