نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
عبدالله ملت پرست

عبدالله ملت پرست

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 0

تولد: آبان 1324 در آستارا

در میان سه تار نوازان گیلان چهره های بنامی دیده می شود که نه تنها در حوزه موسیقی گیلان که درگستره موسیقی ملی- سنتی ایران سنگینی حضور آنها احساس می شود. یکی از این نامداران شادروان عبدالله ملت پرست است. روانشاد ملت پرست در آذر ماه ۱۳۲۴ در شهرستان آستارا ، در خانواده ای به دنیا آمد که صدای تار پدر در آن طنین انداز بود. از کودکی نواختن تار را نزد پدر آغاز کرد و از سال ۱۳۴۱ در بندر انزلی اولین کنسرت موسیقی را اجرا کرد و با این اجرا فعالیت رسمی زندگی هنری او آغاز شد.

در دوران خدمت سربازی در کردستان فعالیت موسیقی را با رادیو پی گرفت. او در سال ۱۳۴۷ به عضویت گروه موسیقی فرهنگ و هنر ایران در آمد و در زمینه موسیقی فولکلوریک گیلان به تحقیق پرداخت.
در سال ۱۳۴۸ محضر استاد علی اکبر شهنازی را درک کرد و در سال ۱۳۵۰ در آزمون هنرکده موسیقی ملی به عنوان دانشجوی آزاد پذیرفته شد و مدت شش سال سرپرست کارگاه موسیقی کودکان و نوجوانان گیلان شد. وی مهندس شیلات و کارشناس ارشد محیط زیست دریایی بود ودوره دکترای اکولوژی دریای خزر از آکادمی علوم جمهوری آذربایجان را دارا بود.
شادروان عبدالله ملت پرست در سال ۱۳۵۴ گروه موسیقی« عشاق گیلان» را با همکاری هنرمندان گیلان و با راهنمایی دکتر داریوش صفوت بنیان نهاد. گروه عشاق به رهبری شادروان ملت پرست چندین کنسرت در شهرهای مختلف گیلان اجرا کردند. شادروان ملت پرست علاوه بر آنکه در نواختن تار نوازنده ای چیره دست و توانمند بود، در نواختن سه تار نیز تبحر داشت و سه تار را خوش می نواخت.
او در کنار فعالیت های موسیقایی خود سعی می کرد که داشته های هنری و علمی اش را به شاگردانش آموزش دهد و ظرافت ها و ظریفت های سازهای ملی و همچنین موسیقی سنتی ایران را به همراه موسیقی محلی و بومی گیلان به هنرجویان فراوانی آموخت. او هنرمندان زیادی را تعلیم و تحویل جامعه موسیقی گیلان داد که از آن جمله چهره های معروف موسیقی امروز گیلان می توان به استاد محمد رنجبر و ابراهیم نعمتی زاده اشاره کرد که سال ها در محضر شادروان ملت پرست زیر و بم های موسیقی ایران و گیلان را آموزش دیدند. آثار به جا مانده از کارهای ملت پرست می توان به کاست های بانگ شباویز، میرزا، سیری در مقام شور، امیرکبیر و سبز آواز اشاره کرد. مرحوم عبدالله ملت پرست در فروردین ۱۳۵۷ در یک حادثه رانندگی جاده رشت- قزوین جان خود را از دست داد و جامعه موسیقی را در ماتم خود فرو برد. یادش گرامی باد.

آلبوم در نقش اثری از
انتظار

انتظار

آهنگساز و نوازنده تار و سه تار لطیف کاظمی
امیرکبیر

امیرکبیر

آهنگساز و نوازنده تار و سه تار رضا جواد زاده

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.