نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

ادیب خوانساری

  •   660 بازدید
  •   بدون دیدگاه

ادیب خوانساری به سال ۱۲۸۰ خورشیدی در شهر خوانسار و در خانواده ای اهل علم به دنیا آمد. پدرش میرزا محمود مردی روحانی و اهل ذوق بود. ادیب در نوجوانی ب توصیه پدر با صدای خوش موذن نغمات ملکوتی اذان در مسجد شهر بود تا اینکه “عندلیب گلپایگانی” به خوانسار آمد و ادیب نزد او به فراگیری آواز پرداخت.

عشق به موسیقی در او با تعلیمات پنهانی عندلیب هر روز شعله ور می گشت. سپس به اصفهان رفته در جهت تکمیل هنر آواز به محضر سید رحیم و میرزا حبیب اصفهانی (شاطر حاجی) و پس از آن نایب اسداله نوازنده شاخص نی ، پویایی و تلاش را تا مرحله کمال ادامه داد و تحقیقاتی در زمینه موسیقی محلی (لری بختیاری) در همین زمان داشته است. آنگاه به تهران آمده و همدم و مونس تنهایی حسین طاهر زاده گشت.

وی از محضر درس مرحوم حسین خان اسماعیل زاده بهره گرفته و در آنجا با حبیب سماعی ، علی اکبر شهنازی ، درویش خان ، مرتضی نی داوود و ابوالحسن صبا آشنا شده امام صمیمی ترین و همدل او استاد مرتضی محجوبی بود. وی در نواختن پیانو نیز مهارت یافت ، ادیب سه تار را نیکو می نواخت.

ادیب خوانساری در سن ۸۱ سالگی ساعت ۴:۳۰ دقیقه بامداد روز ۶ فروردین ۱۳۶۱ از این جهان فانی رخت بر کشید و به سرای باقی شتافت.

ادیب خوانساری

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.