نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

احمد عبادی

  •   1,016 بازدید
  •   بدون دیدگاه

احمد عبادی (۱۲۸۵ – ۱۷ اسفند ۱۳۷۱ تهران) از استادان موسیقی ایرانی و نوازنده سه‌تار و فرزند میرزا عبدالله فراهانی بود.

دانلود فول آلبوم احمد عبادی 

پدر او میرزا عبداله استاد تار و سه تار بود و خانه اش محل اجتماع هنرمندان و شاگردان زیادی بود که تاثیر بسزایی در پرورش ذوق فرزندان داشت. پسر بزرگتر او جواد عبادی از کودکی نزدک پدر به نواختن سه تار پرداخت ولی متاسفانه نقصی که حین بازی در دست او به وجود آمد او را از ادامه ی کار موسیقی باز داشت. احمد عبادی پسر کوچک بیش از ۸ سال نداشت که پدرش درگذشت بیش از یکی دو جلسه بیشتر نتوانست از تصمیمات پدر برخوردار شود و چون علاقه زیادی به موسیقی داشت از تصمیمات خواهران بزرگتر مولود و ملوک که زیر نظر پدرشان سه تار آموخته بودند استفاده کرد و به نواختن سه تار پرداخت آنچنان که در ۱۸ سالگی سه تارش شنیدی بود در سال ۱۳۰۰ به دلیل مشکلات مالی به استخدام شهربانی در آمد و در سال ۱۳۲۳ به وزارت اقتصاد ملی منتقل شد. در این دوره تنها عده ی معدودی از دوستانش از هنر او استفاده میکردند و از آثار این دوره ای او تنها صفحه ی گرمافونی در دست که در حدود ۱۳۱۲ توسط کمپانی کلمبیا در تهران ضبط و برای تکثیر به انگلستان فرستاده شد.

عبادی در نواختن سه‌تار دارای سبک و شیوه‌ای مخصوص به خود بود که کمتر کسی توانسته از عهده تقلید آن بر آید. عده‌ای سبک خاص ساز زدن او را مربوط به امکانات و وسایل صدا برداری زمان وی می‌دانند. مضرابهای تک سیم و دومضراب‌ها از مشخصه‌های بارز سبک وی هستند.

از کارهایی که او در نوازندگی سه‌تار ایجاد کرد، ابداع کوک‌های مختلف در سه تار است که در آلبوم کوک سه تار آنها راعرضه کرده‌است.

عبادی شاگردان بسیاری تربیت کرد که از میان آن‌ها مهربانو توفیق، بهرام وادانی و بهداد بابایی را می‌توان نام برد. او در رادیو نیز فعالیت می‌کرد و صفحه‌ها و کاستهای زیادی ضبط کرده از جمله صفحه آواز شور همراه رضاقلی‌میرزا ظلی و همچنین تکنوازی‌ها و بداهه نوازی‌ها و همراهی با نوازندگان و خوانندگان مختلف. همنوازی‌های او با غلامحسین بنان و محمدرضا شجریان آثاری ماندگار در قالب برنامهٔ گل‌ها به جا گذاشته‌است. آنطور که اهل موسیقی از مرحوم عبادی به خاطر دارند، عبادی فردی معتقد و متدین بود، قبل از ساز زدن وضو می‌گرفت و در روزهای عزا داری و شهادت ائمه اطهار دست به ساز نمی‌زد.

احمد عبادی

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.