نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری

اثری از محمد منتشری

آهنگساز:
اسماعیل مهرتاش

سبک: با کلام > سنتی

تاریخ انتشار: 1390

ناشر: آوای باربد

هنرمندان

فراوانی ترانه ها و تصنیف ها ، یکی از مهم ترین سنجه های شناخت فضای زندگی قدیم است. آنچه که در قرن نوزدهم به قلم و به همت ژوکفسکی از حیات ایرانیان آن دوره باقی مانده و نیز آنچه که در خاطره نویسی های رجالی چون عبدالله مستوفی ، دوستعلی معیرالممالک و محمدحسن خان اعتماد السلطنه باقی مانده ، دلیلی است مسلم بر اینکه ترانه و تصنیف ، کارکردی فراتز از تزیین اوقات فراغت داشته است و در پالایش انرژی روانی مردم از طریق ابراز احساسات و انتقادات ، با رساندن پیام ، کاربردی رسانه ای داشته و محملی بوده است برای جماعی که با این ترانه در سایه ی دلپذیر آداب و آیین های موروثی ، حس همدلی خویش را قوت می بخشیدند.

اکنون که فضا و معنای زندگی ما ، با سرعت و اندازه ای غیرقابل مقایسه با گذشته ، تغییر کرده ، از ترانه فقط صورتی بی جان – آن تنها از کلام – در بعضی تذکره ها باقی مانده و میراث موسیقایی آنها فراموش شده است. در سال های آغازین قرن شمسی حاضر و مقارن با تجددخواهی ، دز زندگی کردم پایتخت ، تنی چند از بزرگان موسیقی شهری (بخوانید مرکز نشین) ایران ، متوجه غنای مضامین موسیقایی -کلامی این ترانه ها شدند و با داخل و تصرفی استادانه در آنها آثاری را باز آفریدند. سید جواد بدیع زاده ، اسماعیل مهرتاش و در اندازه ای محدودتر ابوالحسن صبا از موسیقیدانان نام آوری بودند که به این مقوله توجه نشان دادند. در این بین نقش استاد مهرتاش از همه برجسته تر و سرنوشت ساز تر است ، و حتی عده ای از مطلعین وی را مشوق دیگران در این زمینه دانسته اند.

اسماعیل مهرتاش با تجربه ی کافی در تار نوازی و قریحه ای توانا در نغمه پردازی ، آثاری به یادگار گذاشته است که به یقین ، از مایملک فرهنگ صوتی مردم کوی و برزن گرفته شده و با اطمینان می توان گفت که نغمه ی اصلی ساخته های استاد مهرتاش بسیار محدود بوده و از یکی دو جمله ابتدایی تجاوز نمی کرده است ، در این مجموعه اما ، ما نه به صورت اصلی و ابتدایی آن ترانه ها ، بلکه با شکل پرورده ای از نغمات مواجه هستیم که صرف نظر از کلام و لحن خواننده ، می توان آن را در فضای موسیقی کلاسیک شهری ایران دانست. لحن انتخابی نوازندگان همراه نیز بر این خصلت افزوده است.

در این آلبوم ، صدایی بازآفرینی شده از زندگی در تهران قدیم را می شنویم. شاید کلام این ترانه ها ، نوستالژی کم رنگی را در برخی افراد پر سن و سال بیدار کند ، اما نغمه ها گرم و جاندارند و با دوستداران موسیقی کلاسیک ایرانی از هر سن و طبقه ای ، ارتباط برقرار می کنند. نیروی این ارتباط را مدیون تبحر و تجربه ی هنرمند توانا ، محمد صفر منتشری هستیم که قریب به نیم قرن ورزیدگی خود در این حیطه را براین آلبوم صرف کرده و طنین و لحن صدای او آشنای دل های تهران نشینان اصیل و قدیم است. اسفند ۱۳۸۸ »

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.