نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری

اثری از :
محمد منتشری

آهنگساز:
اسماعیل مهرتاش

سبک: با کلام > سنتی

تاریخ انتشار: 1390

ناشر: آوای باربد

هنرمندان

فراوانی ترانه ها و تصنیف ها ، یکی از مهم ترین سنجه های شناخت فضای زندگی قدیم است. آنچه که در قرن نوزدهم به قلم و به همت ژوکفسکی از حیات ایرانیان آن دوره باقی مانده و نیز آنچه که در خاطره نویسی های رجالی چون عبدالله مستوفی ، دوستعلی معیرالممالک و محمدحسن خان اعتماد السلطنه باقی مانده ، دلیلی است مسلم بر اینکه ترانه و تصنیف ، کارکردی فراتز از تزیین اوقات فراغت داشته است و در پالایش انرژی روانی مردم از طریق ابراز احساسات و انتقادات ، با رساندن پیام ، کاربردی رسانه ای داشته و محملی بوده است برای جماعی که با این ترانه در سایه ی دلپذیر آداب و آیین های موروثی ، حس همدلی خویش را قوت می بخشیدند.

اکنون که فضا و معنای زندگی ما ، با سرعت و اندازه ای غیرقابل مقایسه با گذشته ، تغییر کرده ، از ترانه فقط صورتی بی جان – آن تنها از کلام – در بعضی تذکره ها باقی مانده و میراث موسیقایی آنها فراموش شده است. در سال های آغازین قرن شمسی حاضر و مقارن با تجددخواهی ، دز زندگی کردم پایتخت ، تنی چند از بزرگان موسیقی شهری (بخوانید مرکز نشین) ایران ، متوجه غنای مضامین موسیقایی -کلامی این ترانه ها شدند و با داخل و تصرفی استادانه در آنها آثاری را باز آفریدند. سید جواد بدیع زاده ، اسماعیل مهرتاش و در اندازه ای محدودتر ابوالحسن صبا از موسیقیدانان نام آوری بودند که به این مقوله توجه نشان دادند. در این بین نقش استاد مهرتاش از همه برجسته تر و سرنوشت ساز تر است ، و حتی عده ای از مطلعین وی را مشوق دیگران در این زمینه دانسته اند.

اسماعیل مهرتاش با تجربه ی کافی در تار نوازی و قریحه ای توانا در نغمه پردازی ، آثاری به یادگار گذاشته است که به یقین ، از مایملک فرهنگ صوتی مردم کوی و برزن گرفته شده و با اطمینان می توان گفت که نغمه ی اصلی ساخته های استاد مهرتاش بسیار محدود بوده و از یکی دو جمله ابتدایی تجاوز نمی کرده است ، در این مجموعه اما ، ما نه به صورت اصلی و ابتدایی آن ترانه ها ، بلکه با شکل پرورده ای از نغمات مواجه هستیم که صرف نظر از کلام و لحن خواننده ، می توان آن را در فضای موسیقی کلاسیک شهری ایران دانست. لحن انتخابی نوازندگان همراه نیز بر این خصلت افزوده است.

در این آلبوم ، صدایی بازآفرینی شده از زندگی در تهران قدیم را می شنویم. شاید کلام این ترانه ها ، نوستالژی کم رنگی را در برخی افراد پر سن و سال بیدار کند ، اما نغمه ها گرم و جاندارند و با دوستداران موسیقی کلاسیک ایرانی از هر سن و طبقه ای ، ارتباط برقرار می کنند. نیروی این ارتباط را مدیون تبحر و تجربه ی هنرمند توانا ، محمد صفر منتشری هستیم که قریب به نیم قرن ورزیدگی خود در این حیطه را براین آلبوم صرف کرده و طنین و لحن صدای او آشنای دل های تهران نشینان اصیل و قدیم است. اسفند ۱۳۸۸ »

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.