نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

دف و نی

دف و نی

اثری از :
بیژن کامکار

سبک: با کلام > سنتی

ناشر: نی داوود

هنرمندان

دف و نی از ابزار سماعند و سماع ترکیب رقص و موسیقی است. و اصل سماع و شیفتگی و وجد و شور است که جان رها کردن می خواهد و جامه دریدن و جانانه عشق به حق را در ذره ذره ی جان جستن و فرا افکندن آن که مولانا جلال الدین بلخی ، سرآمد همه ی این شوریدگان است که پای افشانیش ، جان فشانی است و دست افشانیش ملکوتی و عین شوریدگی.
دف و نی بیژن کامکار ، تکرار این عاشقانه ها و بازشناسی این عارفانه هاست که هم اکنون پس از قرن ها همچنان شب های کردستان را غرق این شکوه و عظمت می سازد. دف و نی مجموعه ای است از نغمه های تکایای دروایش کردستان که در اصل به زبان عربی یا کردی ، به همراه سماع و وجد عارفانه ، خوانده می شود. اجرای این نغمات در تکایا ، طولانی و شامل بندهای متعددی است که در اینجا فقط چند بند آن استفاده شده، بیشتر بر ملودی های اصلی تکیه شده است. بیژن کامکار از گذشته تصمیم به اجرای و ضبط این نغمه ها داشت. ولی اجرای نواهایی که قرن ها در یاد و جان مردم جای گرفته و همیشه به وسیله ی دف نوازان و خوانندگان توانمند با ذکر تهلیل روایت شده است ، بسیار مشکل و مستلزم جرات و توانایی خاص بود. اما با راهنمایی شادروان استاد حسن کامکار ، پدر موسیقی دان خود ، که تبحی کامل در شناخت انواع موسیقی کردستان داشت ، توانست اجرایی دلخواه و مناسب از این مجموعه نغمات ، ارائه دهد.

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

# عنوان طول تعداد پخش
1

در هوای بیخودی

4:28
1812
2

نی نوازی

2:18
666
3

طره طرار

4:15
459
4

آواز و نی

5:28
330
5

عیشم مدام است

4:49
371
6

تکنوازی نی

0:46
268
7

دگر باره بشوریدم

4:39
296
8

بی من مرو

3:36
327
9

نی نوازی

3:48
204
10

طرب اندر طرب

3:34
293
11

آواز و نی

3:18
185
12

اندر میان جان

5:15
289
13

آواز و نی

2:36
189
14

اندر شمار بی دلان

5:59
320

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.