نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

دانلود آلبوم “قشلاق” اثر کیوان پهلوان

  •   2,037 بازدید
  •   بدون دیدگاه
خواننده ندارد
آهنگساز محلی/تنظیم:کیوان پهلوان
نام آلبوم قشلاق
تعداد ترک 20
فرمت MP3
کیفیت 128
سَبک سنتی,موسیقی ملل
حجم 67 مگابایت
توضیحات

“قشلاق” نام آلبوم بسیار زیبایست با اجرای ترانه های زیبای تاجیکی با ساز پیانو و همراهی دایره. این آلبوم نتیجه تحقیق و تنظیم موسیقی توسط کیوان پهلوان (نوازنده ی دایره) می باشد. آلبوم دارای ۲۰ قطعه ی زیبای تاجیکی می باشد و واقعاً زیبا و دلنشین هستند. امیدوارم لذت ببرید.

کیوان پهلون : « از هنگام آمدنم به تاجیکستان قصد داشتم فعالیت های فرهنگی و موسیقی انجام دهم و فرهنگ این منطقه ی مهم ایران فرهنگی را به کشورم ایران و همچنین مردم تاجیکستان بیشتر بشناسانم. این دو کشور هرچند از نظر مرزی از هم دورند اما طی روزگاران با هم بوده اند و مشترکات فراوانی دارند که زبان فارسی مهم ترین آنهاست. موسیقی تاجیکی را هم می توان در چارچوب خراسان کهن گنجانید که در طی تاریخ ، به ویژه از دوران مغول به بعد جدایی هایی میانشان صورت گرفته است. شناساندن تاریخ ، فرهنگ و موسیقی ایران و جمهوری تاجیکستان در چهارچوب ایران فرهنگی ، وظیفه ی همه ی پژوهندگان تاریخ و فرهنگ ایران زمین است.

اولین کار خود در تاجیکستان را به همان شکل پیانو دایره که در آلبوم “ییلاق” عرضه شد، انتخاب کردم. انتخاب ساز پیانو از آن رو بود که برای همه ی دوستداران موسیقی چه در داخل و چه در خارج کشور گوش آشنا است. اگر هر ساز دیگری بومی انتخاب می شد ، رنگ موسیقی آن منطقه را به خود می گرفت و نمی توانست پاسخ گوی سلیقه ی موسیقایی همه شنوندگان باشد ، اما پیانو سازی جهانی است و برای همه مردمان دنیا گوش نواز. دایره نیز از سازهای ضربی مهم و اصلی ایران زمین است که هویتی ایرانی به کار می بخشد. علاقه ی وافر من به این ساز سال هاست که مرا به تحقیق و پژوهش و نواختن آن واداشته است.

قطعات این آلبوم را از زمانی که برای اخذ دکاتر در تاجیکستان اقامت داشته ام ، برگزیده ام. طی ۴ سالی که میان تاجیکستان و ایران در رفت و آمد بوده ام ، روزی از فکر انتخاب این قطعات ، غافل نبودم ، از استادان و نوازندگان موسیقی مردمی و از شش مقام موسیقی تاجیکی بهره های فراوان بردم ؛ تا اینکه پس از گذشت چند سال ، نهایتاً کار گزینش آثار ، تمام و مصمم به ضبط مجموعه شدم. هنرمند خوشنام و پیانیست برجسته و معلم دلسوز کنسرواتوار موسیقی تاجیکستان بانو “خاصیت عالم اوا” نوازندگی قطعات را به عهده گرفتند. یکی از قطعات نیز متعلق است به ایشان که آن قطعه و اجرای این مجموعه را برای همبستگی و همدلی با مردم ایران ، به ایرانیان اهدا کرده اند.

قطعات این مجموعه را طوری برگزیده ام که برای مردم تاجیکستان پرخاطره و دلچسب و برای مردم ایران نشاط بخش ، دلنشین و توام با آرامش باشد. این قطعات از آهنگ های مردمی مشهور تاجیکی و همچنین از مشهورترین آهنگسازان آن سرزمین است که تقریباً شکل مردمی یافته اند و برای تاجیکان کاملاً شناخته شده اند و همگان آنها را زمزمه می کنند. آهنگسازانی مانند زیادالله شهیدی و ظفر ناظم و… ، همچنین جالب است اشاره شود به قطعه ی “دل من” که تنها آهنگ ساخته ی ابوالقاسم لاهوتی ، شاعر مردمی ایران است.

دیگر آن که برای دلنشین تر شدن قطعات انتخابی برای هموطنانم تا جایی که به ماهیت آثار صدمه ای وارد نشود ، ریتم برخی از قطعات متناب با مذاق و احساس ایرانیان اندکی تغییر کرده است اما به شهادت استادان تاجیک ، کماکان برای تاجیکان ، همان آثار شنیدنی و خاطره انگیز موسیقی اصیل تاجیکی است. شهریور ۱۳۹۲ »

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.