نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

دانلود تکنوازان رادیو
هفت سین

هفت سین

اثری از :
محمد منتشری

آهنگساز:
اسماعیل مهرتاش

سبک: با کلام > سنتی

تاریخ انتشار: زمستان 1383

ناشر: آوای باربد

هنرمندان

سید علیرضا میر علی نقی : « نوروزی خوانی در این سرزمین رسمی کهن و شیرین بود که واپسین نشانه های آن را هنوز در فرهنگ های بومی شمال ایران می توان یافت. نوروز خوانان ، پیام آوران بهار بودند ، با ترانه و نغمه ، همراه با نمادها و نشانه هایی مثل آب و سبزه و نقل عید ، از مراسم استقبال نوروز ، در شهرهای بزرگ ایران به ویژه در تهران ، اثری نیست به جز حاجی فیروزهای بینوایی که نشانه ی آخرین نقس های حیات یک فرهنگ و یک طریقه ی زیستن قدیم ایرانی اند.
تغییر طرز نگاه به انسان و جهان ، زیر و رو شدن آن نوع زندگی و جلوه های گوناگون آن ، از جمله آداب و رسوم رایج در جامعه را در پی داشته است. ترانه هایی که جلوه ی شنیداری رسم و آیین زمان و مکان خود بودند ، از میان رفتند و همراه این نابودی ، راویان و مبلغین این روح جمعی هم نابود شدند. توجه جامعه محدود شد به تک روایت هایی که به عنوان ترانه های نوروزی ، متناسب با روحیه ی جدید زندگی شهری و برداشتی نو از نغمه و کلام ساخته ، از رادیو و بعدها تلویزیون پخش می شد و در گوش و هوش تهران نشینان سال های بعد از جنگ جهانی دوم می نشست. از اولین و دلنشین ترین ترانه های نوروزی این دست با بیش از شصت سال ماندگاری ، “آمد نوبهار” با آهنگسازی مهدی خالی و ترانه ی اسماعیل نواب صفا است.
اما ترانه های نوروزی ، روایت استاد زنده یاد اسماعیل مهرتاش و با اجرای هنرمند خوش خوان ، جناب منتشری از شاگردان برگزیده ی کلاس آواز استاد مهرتاش از نوع آثاری نیست که در نیم قرن گذشته ، حافظه ها و آرشیوها را انباشه است. ترانه هایی که خاطره ی جمعی ما دیر زمانی است آنها را از یاد برده است. ترانه هایی که هنگام نوروز ، نه از بلندگوی رادیو ، از جنجره ی انسانی بیرون می آمد و در آسمان آرام تهران می پیچید. دل آوازهایی که از گلوی مطربان روحوضی ،فروشندگان دوره گرد ، موذنان ، چاووشی خوانان و مولودی خونان ، درویشان و متکدیان بر می آمد و گوش شهر را می انباشت در سال های شتاب برای نوسازی و فراموشی و خرید و مصرف ، در چشم محققان و موسیقی شناسان بی قدر آمد و جای نیافت که در حلقه ی نواری ضبط و نگهداری شود.
زنده یاد مهرتاش که در سال های اوایل قرن شمسی حاضر ، دوستش سید جواد بدیع زاده را به خواندن پاره ای از ترانه های مردمی مثل زالزالک ، یکی یه پول خروس و… و ضبط آنها در صفحه ی گرامافون تشویق کرده بود ، چهار دهه بعد از آن ، تعدادی از آثار خود را در قالب این نوع ترانه و با مضامینی کاملاً مرتبط با زندگی روزمره ی مردم بازسازی کرد و برنامه ای تلویزیونی در اوایل دهه ۵۰ از آن تهیه و پخش شد. برنامه حاصل ذوق و هنر استاد مهرتاش در موسیقی ، ترانه و نمایش بود و خوانندگان بزرگ دوران که همگی عضو جامعه ی باربد و از شاگردان استاد بودند و در آن حضور داشتند. من جمله سیاوش – استاد محمدرضا شجریان- که قطعه ی “کلید و قفل” را در آن برنامه اجرا کرد. آن سال ها کمتر کسی فکر می کرد که این نوع ترانه ارزش خاصی داشته باشد ، حتی کم نبودند کسانی که بدان ها با تمسخر و تحقیر نگاه می کردند ، اما حالا با گذشت زمان و دورن شدن از هیجان و التهابات آنی ، این آثار نیز در نوع خود برای اهل تحقیق در سنت ترانه سازی شهری ایران – گرایش تهران – اهمیت و اعتبار دارند. همکاری بزرگان شعر کلاسیک و ادبیات عامه از جمله استادان زنده نام غلامرضا روحانی و ابوالقاسم حالت با مرحوم مهرتاش ، حجتی است بر اهمیت موضوع از آغار کار.
پس از حادثه ی آتش سوزی سال ۵۸ در محل جامعه ی باربد و از بین رفتن تمامی تالیفات ثبت و ضبط شده و مستندات گردآوری شده ، نسخ دستنویس نمایشنامه ها ، پیش پرده ها ، ترانه ها ، صفحات گرامافون ، لباس ها و.. ، مدرکی در دست نیست تا به درستی مشخص شود که آهنگ ترانه ها گدآوری استاد از فرهنگ توده است یا به تمامی محصول ذوق و هنر وی. هرچند که این موضوع اهمیت زیادی ندارند چرا که دست آخر خود این ترانه هاست که باید شنیده شود ، اما به روشنی ذوق سرشار زنده یاد مهرتاش در این آثار مشهود جاری است. هنرمندی که ماده ی خام کار خود را از بطن جامعه می گرفت و به ذوق خود بدان شکل می داد. عشقی که به هنر و فرهنگ زادگاهش داشت ، ضامن ماندگاری نام و آثار او در تاریخ موسیقی ایران شده است. »

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

دانلود تکنوازان رادیو

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.