نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
#
مثنوی خوانی 1

مثنوی خوانی 1

سبک: با کلام > سنتی

تاریخ انتشار: دی 1388

ناشر: ماهور

هنرمندان

بابک خضرائی « مثنوی خوانی را ، که در اینجا منظور از آن خواندن اشعار مثنوی معنی با آواز خوش است ، می توان همزاد مثنوی معنوی دانست. مثنوی به شیوه ای خاص و توسط افرادی که توانایی کافی داشته اند ، در حلقه ی یاران مولانا اجرا می شده است. حتی این فرضیه قابل طرح است که شیاد مولانا اجرای ملحون و موسیقایی مثنوی را بیشتر درنظر داشته است تا خواندن دکلمه وار آن را.  خواندن مثنوی در گستره ای از هند تا ترکیه و نیز بخش هایی از آسیای میانه و بالکان ، سنتی آشناست. در نواحی ایران نیز مثنوی با همان لهجه و حالت موسیقایی محلی رواج دارد. از جمله در شمال خراسان و منطقه ی تربت جام نوعی مثنوی خوانی به نام “مثنوی کاشمری” مرسوم است.
در موسیقی دستگاهی ایران نیز خواندن و نواختن مثنوی جایگاه ویژه ای دارد. در ردیف موسیقی دستگاهی ، مثنوی معمولاً در بخش های پایانی دستگاه و آواز بسیار مرسوم است. در ردیف آوازی مهمی چون ردیف عبدالله دوامی و محمود کریمی و نیز ردیف ابوالحسن صبا (برای سنتور) ، بخش قابل توجهی از اشعار گوشه ها به شعرهایی از مثنوی معنوی یا اشعار هم وزن آن اختصاص یافته است. با ای همه در تمام آوازها و دستگاه ها میتوان گوشه ی  مثنوی را خواند. از این نکته میتوان دریافت که گوشه ی مثنوی نه یک لحن یا ملودی در پرده های خاص ، بلکه بیشتر یک الگوی ریتمیک است که از وزن عروضی آن – فاعلاتن فاعلاتن فاعلن – پیروی میکند. بر این پایه ، گرچه در بسیاری از موارد اشعار گوشه ی مثنوی از کتاب مثنوی معنوی انتخاب می شود ، اما از اشعار دیگری – البته به همین وزن – نیز برای خواندن آن استفاده شده است. به نظر می رسد در مثنوی خوانی نه تنها باید وزن شعر و حتی مضمون آن را به درسی انتخاب کرد و لحن و گردش نغمگی موسیقی کلاسیک ایرانی را در نظر داشت، بلکه باید منش با وقار این گوشه – این حالت غیرقابل توضیح اما قابل درک – را نیز آموخت و عمل کرد. »

#

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.