نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

نغمه همایونی 2

نغمه همایونی 2

اثری از :
همایون خرم

سبک: بی کلام > سنتی

تاریخ انتشار: 1391

ناشر: آوای باربد

هنرمندان

سیدعلیرضا میرعلینقی - منتقد موسیقی : « خلاق بی چون و چرای نغمه های دلپذیر موسیقی کلاسیک ایران، استاد همایون خرم، آهنگساز، معلم و نوازنده ای متعلق به سال های طلایی ویلن و ترانه سازی در موسیقی معاصر و از چهره های درخشان عصر رادیو یعنی زمانی که این رسانه ی صرفاً صوتی، تنها وسیله ارتباط هنرمند با شنونده ی علاقمند بود. اکثر چهره های نامدار آن عصر از فضای آموزشی استاد بی بدیل، ابوالحسن صبا برامده و یا غیر مستقیم از آموزش های او تاثیر پذیرفته اند. همایون خرم نیز از آنهاست. لیکن با ویژگی های انحصاری که بیشتر در آهنگ های جاودان او و البته در لحظاتی درخشان از هنر ویلون نوازی این هنرمند آفرینشگر قابل مطالعه و شایسته تحسین است. او در پانزده سالگی اولین برنامه اش در رادیو تهران را اجرا کرد. اما نوجوان اعجوبه آن سال ها به فضای نوازندگی محدود نماند. هرچند که بیشتر محافل هنری تهران، و به ویژه شاعرانی که خرم جوان شمع محفل بی ریای آنها بود، وی را همواره همراه با ویلنش دیده و صدای سازش را می شندیدو اشعاری سراپا ستایش در وصف هنرش سروده اند. مهم ترین نکته ای که درباره شیوه ویلن نوازی این آفرینشگر بزرگ باید گفت ، فاصله آگاهانه ای است که او در طی پنجاه و چندسال از روش های رایج در ویلن نوازی هم عصرانش گرفته و با خلوص آشکار، سعی داشته که به راه و روش استادش، ابوالحسن خان صبا نزدیک باشد. تغییرات آشکار اجرای موسیقی ایرانی با ویلن از دوره ی محبوبیت زنده یاد مهدی خالدی آغاز شد. هنرمندی که همایون خرم نوجوان برای شنیدن نغمات او بی تاب بود و به مقتضای آن سن و از ساز و نوای خالدی، تاثیراتی لطیف می پذیرفت. این تغییرات با ورود پرویز یاحقی و حبیب الله بدیعی، دو جوان صاحب استعداد و پراوازه در سال های ابتدای دهه 1330 شدت گرفت و پسند زمانه شد. با این که همایون خرم، سال ها با این هنرمندان معاشر و صمیمی بود، در ویلن نوازی شخصیت خود را که معطوف به آموزش های استاد صبا بود، حفظ کرد و به اتکای همین فاصله گیری آگاهانه و صمیمانه، بیش از دیگر تربیت یافتگان مکتب ویولن نوازی استاد صبا به حال و هوای ساز آموزگار بزرگ موسیقی ایران نزدیک ماند. همانطور که راه و روش هیچ هنرمندی در بداهه نوازی، کاملاً شبیه هنرمند دیگر نیست، هنر بداهه نوازی استاد خرم را نیز باید از طرفی در ربط مستقیم با زیباشناسی ویلن نوازی عصر خود و از طرف دیگر، دارای خصوصیات مستقل نوازندگان بزرگ ویولن ارزیابی کرد. در نوازندگی استاد، جمله ها از نظم و ارتباط و سنجیدگی و منطق صحیح دستور زبان موسیقی متکی بر ردیف استاد صبا برخوردارند و سلامت جمله ها در آنها بارز است. از افه های رایج در نوازندگی برخی هنرمندان که در حکم امضای آنهاست هم اثری نیست. صربی ها ، بخش مهمی از نوازندگی استاد را تشکیل می دهند و به ویژه حملات بسیار زیبایی از ساخته های لطیف این هنرمند بزرگ در بین دیگر جمله ها شنیده می شود. آشنایی کامل استاد با ادبیات منظوم فارسی و تاثیر قوی ساختیار وزنی ابیات فارسی در جملات آوازی و ضربی، مطلبی است که نباید از نظر دور بماند و نخواهند ماند. »

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.