نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

نارنگ

نارنگ

اثری از :
مجتبی عسگری

سبک: با کلام > سنتی

تاریخ انتشار: آبان 1391

ناشر: ماهور

هنرمندان

بابک خضرایی در رابطه با نارنگ : « در این روزگار پر شتاب و سرگردانی خیلی از آلبوم های موسیقی ایرانی شده اند مجموعه ای از تصنیف و قطعات ضربی که مثل اتومبیل های بزرگراه ،صفیرکشان ، گاهی هم لِک لِک کنان ، پشت سر هم می آیند و می روند. نوگرایی و به “رهی رسم تجدد جستن” خوش است و حیات هنر بدان واسته ، و چه بسا در این سال ها دستاوردهای ارزنده ای هم داشته اما گاه دلم تنگ می شود برای یک ساز و آواز و تصنیف و رنگی که آن را در استودیو تکه تکه به هم نچسبانده باشند، این همه تصنیف و ضربی پشت سر هم نیاید و این قدر برای نگاه داشتن شنونده “تلاش” نشود.
آلبوم حاضر ، مجموعه ای است به همان سبک و سیاق کلاسیک ؛ پیش درآمد نقش سنتی اش را در معرفی گوشه های اصلی ایفا می کند ، وزن آن که در آغاز شش ضربی سنگین (۶/۴) است ، به نرمی به پنج ضربی (۸/۵) و چهار ضربی (۴/۴) می لغزد و سرانجام به ضرب آغازین باز می گردد و نوبت ساز و آواز می شود. یافتن بیان شخصی شاید مهم ترین جایگاهی باشد که هر خواننده و نوازنده ی جوان در جستجوی آن است و ساز و آواز این مجموعه طلیعه ای خوش را برای مجریان آن نوید می دهد. اشعار آواز راست در ردیف های آموزشی و اجراهای کلاسیک استادان غلیاً به وزن فعلاتن فعلاتن فعلاتن فعلن است اما شعر آواز این مجمعه وزنی دیگر دارد (مفاعلن فعلاتن مفاعلن فعلن) که می تواند آن را قدری از اجراهای پیشین متمایز کند. آواز پس از گذر از گوشه های راست ، نغمه ، پنجگاه ، قرچه ، رضوی ، حسینی به شوشتری وارد می شود و ضربی شوشتی فضای این گوشه را تثبیت می سازد. در پی آن ، گوشه ی لیلی و مجنون راه را برای گوشه ی سوز و گداز و آواز اصفهان هموار می کند و سپس تصنیف اصفهان می آید که به دشتی هم سر می کشد. پس از این ساز و آواز بیات کرد فضای دیگری می آفریند که فرود آن به راست ، زمینه ساز اجرای تصنیفی پنج ضربی است. پاپان بخش این مجموعه هم چهارمضرابی به سرخوشی رِنگ است.»
نوازندگان :
سامان سرداریان : آهنگساز – تار و سه تار
عود : آرش سعیدیان
کمانچه : محمد مظهری
تمبک : حمید قنبری
دف : حسین رضایی نیا

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

آلبوم های دیگر مجتبی عسگری

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.