نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

دانلود تکنوازان رادیو
رهاورد

رهاورد

اثری از :
فرامرز پایور

هنرمندان

مرحوم استاد فرامرز پایور در رابطه با این آلبوم نوشته بودند : « شک نیست که موسیقی اصیل ایرانی بر پایه ی بداهه نوازی ، که نیز براساس ردیف موسیقی است ، استوار گردیده است. این نوع موسیقی صرفاً در محافل و مجالس حال ، که شنوندگان آن کمابیش بی اطلاع از رئوس مطالب موسیقی ملی نبودند و شمار آنها نیز قلیل بود ، قابل اجرا بوده است.
اکنون با پیشرفت هایی که در ارائه موسیقی ، به مثابه یکی از اشکال مهم هنری ، پدید آمده است ، آن آرایش و حضور ذهن و عدم دغدغه خاطر که لازمه حال و هوای بداهه نوازی است به گونه ای دیگر است ، لذا ضروری است که موضوع مورد نظر خود را قبلاً به کمال بررسی کرده ، خود را آماده ی اجرای برنامه ای سازد که با وجود مشکلات محتمل حتی المقدور قرین توفیق باشد.
در این زمینه شواهدی نیز در دست است ، از جمله :
۱- معروف است که میرزا حسینقلی ، استاد تار ، همیشه اصرار داشته که “جز ردیف موسیقی” در صحنه ، چیز دیگری را اجرا نکند.
۲- استاد صبا توصیه می کرد که “همیشه قبل از اجرای برنامه و حتی نوازندگی فی البداهه حتما لااقل چهارچوبی از آنچه می خواهید بنوازید در مغز خود معین کنید و بدون تفکر و دیمی ساز نزنید:
۳- استاد حسین تهرانی همیشه قبل از اجرای هر برنامه از نوازندگانی که با او همکاری داشتند می خواست که “یکی دوبار مطالب ضربی را که در نظر دارند اجرا کنند ، به اتفاق تمرین کنند” تا شناختی در این باره داشته باشند.
۴- داستان معروف درویش خان نیز قابل ذکر است که وقتی از او می خواستند که در مجلسی شرکت کند امتناع کرد ، از او علت را جویا شدند ، اظهار داشت که من چند روز است که دست به ساز نزده ام و آمادگی چنین برنامه ای را ندارم.
گو اینکه استادان موسیقی چنان تبحر و استعداد در هنر خود داشتند که هر بار مطالب از پیش مطالعه شده را اجرا می کردند باز از لطف و زیبایی و تازگی خاصی برخوردار بود که ساز یا آواز آنها با دفعات گذشته تفاوت می کرد ، چنانکه نمونه ی بارز آن مرحوم عبدالله خان دوامی استاد آواز است. با این همه مراعات نکات مشروح را می کردند. در این راستا در صفری که در آبان ماه سال ۱۳۷۰ به اتفاق استادان ارجمند جلیل شهناز و محمد اسماعیلی به کشور آمریکا برای اجرای کنسرت در ایالت مختلف داشتم ، شب هایی نیز با چندتن از دوستان هنردوست که جلای وطن کرده و مقیم آنجا شده بودند نشستی برقرار می کردیم که بنا به تقاضای دوستان سازهایی نیز نواخته می شد.
برگزیده ی این بداهه نوازی را جمع آوری کرده ایم و عنوان “رهاورد” تقدیم هم وطنان عزیز هنردوست می کنم.
تراک ۱ و ۲ ۳ ، قسمت هایی از تکنوازی هایی است که برای این اثر انتخاب شده و در سه گاه “سنتور ، ریتم های ایرانی “ضرب” و بیات اصفهان “تار” اجرا شده است.
تراک ۴ و ۵ و ۶ همنوازی در آواز افشاری است که مقدمتاً با پیش درآمد درویش خان به روایت آقای شهناز شروع می شود و با بداهه نوازی و چهارمضراب به شیوه سوال و جواب ادامه پیدا می کند و بعد از گردش در گوشه های عراق و قرائی و رهاب با قسمتی از رنگ افشاری خاتمه می پذیرد.
چون این قطعات بدون تمرین قبلی و تدارک معمول ضبط و اجرا گردیده ، حال و هوایی دارد که خاص بداهه نوازی است.
فرامرز پایور اردیبهشت ۱۳۷۱ »

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

دانلود تکنوازان رادیو

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.