نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

دانلود آلبوم “در سایه سار مهتاب” مقداد شاه حسینی

  •   1,275 بازدید
  •   ۱ دیدگاه
خواننده مقداد شاه حسینی
آهنگساز مقداد شاه حسینی
نام آلبوم در سایه سار مهتاب
تعداد ترک 10
فرمت MP3
کیفیت 128
سَبک سنتی,آوازی
حجم 43.1 مگابایت
توضیحات

مقداد شاه حسینی – نوازنده و آهنگساز : « در سایه سار مهتاب ، در حقیقت ، اثری است دو بخشی. بخش نخست اجرای زنده ای است در تهران به همراه دوست هنرمندم ، فرهاد صفری که تقریبا دو سال پیش (این متن مربوط به ۱۳۹۳ است) ، در کنسرتی اجرا و ضبط شد. هدفم در اجرای این بخش ، بیشتر ، خواندن در مقام های اصیل و آیئنی تنبور بود ، با همان آکسان ها و لهجه ی خاص موسیقی تنبور ، البته بر روی شعر فارسی ، نه کُردی ، به دور از کشیده شدن به سمت موسیقی دستگاهی و رسمی. البته این مهم به نظرم امری سخت و بغرنج است و ای غریبی و دیریابی ،هم ریشه در موسیقی تنبور و مقامات یارسان دارد و هم در انتخاب اشعار مناسب حال و هوای موسیقی تنبور. تجربه به این سمت سوقم داد که اصولاً شعرهایی که با مضامین غریب و دیر و دور تنبور ، مناسبت داشته باشند ، بسیار کم اند و مهجور. حال بر این مشکل ، معضل تطابق هجایی با تحریرها ، غلت ها و گرفت های مخصوص تنبور را هم باید افزود. حاصل مجموعه ای است سخت ، دیر یاب ، مه آلود و جذاب. البته اگر آنچه باید بشود ! امری که بیشتر ترغیبم کرد نسخه ی زنده و صحنه ای کار را منتشر کنم نه ضبط استدیویی آن را ، حس و حال دست نیافتنی اجرای زنده بود ، با تمام کاستی ها و مشکلات حین اجرا ، امری که مخصوصاً در موسیقی هایی از این دست ، بسیار به نظر بنده ضروری است. در حقیقت ، باطن این موسیقی با ظاهر آن پیوندی ناگسستنی دارد که در صورت از دست رفتن هر یک ، دیگری نیز ره به ناکجاآباد می برد. دو دیگر هم اینکه این اجرا آنی نمی شد که باید ، اگر حضور ، پنجه ، ذهن و ریتم نوازی فرهاد صفری با من نبود. فرهاد صفری از معدود نوازندگان کوبه ای است که می داند چه می نوازد. او فقط پاسدار متر کار نیست، بلکه بخشی از خود اجراست. البته بر این گلستان پر بَر و بار ، سازهای نوین ابداع شده توسط وی را هم باید افزود. همین سازهای نو ساخته در همین اجرا هم ، رنگ و طعم تازه ای به کار داده که شیاد آن را از دیگر اجراهای همراه تنبور متمایز کند. همین جا از او و این همراهی های بی دریغش سپاسگذارم. در ضمن ، ضبط زنده ی این بخش از کار را هم نیما عظیمی نژاد ، دوست خوبم به عهده داشت که همین جا از او تشکر و سپاس فراوان دارم.

بخش دیگر کار ، اجرایی استدیویی است که بنا بر خاطره ای قدیمی شکل گرفته و ضبط شده. همیشه نسبت به موسیقی تنبور دهه شصت،حس خاطره انگیزی داشته و دارم. اجراها و آلبوم های بیاد ماندنی آن دوره همیشه در ذهن و دل دوستداران تنبور به یادگار مانده است و می ماند. صد البته با آوازها بیاد ماندنی جناب شهرام ناظری. سعی ام در این بخش ، مخصوصاً قطعه ای که با دف زیبای شهریار نظری عزیزم که الحق و والانصاف نوازنده ای چیره دست برای این ساز است و همسر گرامی اش سارا مهرافشا، بنا بر درخواست من به صورت همزمان و با دف پوستی ، بر طبق سنت خانقاهی دف، اجرا و ضبط شد،یادآور آن دوره ی تنبور نوازی یاد شده است و برای خودم تداعی و تجسم یک خاطره.

دیگر قطعات کار هم ، تکنوازی هایی است که چند سال پیش ، یکی با تنبور در مقام اصفهان و دیگری با تارپرده ، تاری که به جای سیم های معمولش ، از پرده بجای سیم در آن بهره بردم ، نواخته شده است. تلاشم در این کار ، نزدیک شدن به حال و هوای هر دو سنت تنبور ، یکی منطقه ی گوران و دیگری صحنه ، هرچند اندک بوده است. صد البته ، چیزی که می شنوید ، آنی است که توانسته ام ، نه آن چه که خواسته ام. تنبور ، چونان درختی کهنسال و ستبر است که از مه آلود تاریخ و از گذر هزاره ها ، از انسان و راه دراز و دشوار حقیقت می گوید. شاید گفت و گو با این درخت دیرسال و مقدس ، راهی باشد ، بر دل شرحه شرحه از فراقش و بغض این همه سال و ماه فرو خفته در حنجره اش. // هست طومار دل من ، به درازای ابد/برنوشته ز سرش تا سوی پایان ، تو مرو »