نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...

با خرید عضویت ویژه در نوا یاب، آلبوم های کمیاب و نایاب موسیقی سنتی ایران را دانلود کنید. برای خرید عضویت ویژه ابتدا از این لینک ثبت نام کنید و پس از ثبت نام از این لینک عضویت ویژه را خریداری نمایید.

دانلود تکنوازان رادیو
صوفی

صوفی

اثری از :
محمد معتمدی

سبک: با کلام > سنتی

ناشر: ماهور

هنرمندان

محمد معتمدی – خواننده : « هنر بداهه نوازی و بداهه خوانی در موسیقی اصیل ایرانی از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار است که به دلایلی که ذکر آن در این مقال نمی گنجد امروزه کتر برروی صحنه ها توسط هنرمندان به اجرا در می آید که این امر یعنی از دست دادن حال لحظه های جاری و یا “آن ِ” هنری. البته مهم ترین دلیل آن عدم درونی شدن موسیقی در ضمیر هنرمند است. در اولویت قرار گرفتن جنبه های اقتصادی هنر موسیقی طی سالیان اخیر و به تبع آن توجه به ذائقه گروه های بزرگتری از مخاطبین در حوزه هایی چون کنسرت و انتشار را می توان از علل دیگر آن برشمرد. الهام از فضای حسی و جو حاکم بر اجتماع مخاطبان به انتخاب مایه و شعر مناسب کمک شایانی می کند که گاهی از آن به مناسب خوانی یا مناسب نوازی یاد می کنند. اوج این هنر را میتوانم در آثار استادان بزرگی چون جلیل شهناز و حسن کسایی با تاج اصفهانی و بزرگانی چون ادیب خوانسار ، رضا ورزنده و احمد عبادی مشاهده کرد.
موسیقی مبتنی بر بداهه نه تنها در فرم ساز و آواز قابل اجراست ، بلکه قطعات ضربی یا ضربی خوانی را نیز میتوان با این رویکرد در سطحی مطلبو اجرا کرده که زنده یاد ناصر فرهنگ فر نمونه های بسیار زیبایی از یان دست اجرا کرده است.
بهانه ضبط این اثر ، شرکت در فستیوال جهان صوفی سال ۲۰۰۷ در پاکستان بود ، جایی که اکثر گروه های شرکت کننده در آن به اجرای موسیقی عرفانی و غلباً مبتنی بر بداهه خوانی و بداهه نوازی پرداختند. این مسئله ما را بر آن داشت که فارغ از هرگونه تمرین و رپرتواری معین و با الهام از فضای فستویال به اجرای یک موسیقی کاملاً بداهه بپردازیم که البته حضور تنها یک ساز ملودیک در گروه کار را ساده تر نمود.
بازخورد حضور در این فستیوال برای ما بسیار مطلوب به نظر رسید و به پیشنهاد برگزار کنندگان ، دوستان و علاقمندان موسیقی ایرانی حاضر در فستیوال برا آن شدیم تا این کار را چند روز بعد در استودیو ضبط کنیم.
هرچند ما نیز بر این مهم واقفیم که این گونه موسیقی بداهه برروی صحنه و در حضور مخاطب از کیفیت اجرایی و محتوایی و حس و حال بهتری برخوردار است ، اما به دلیل عدم ضبط مطلوب اجرا در صحنه ی فستیوال سعی کردیم همان فضا را در استودیو بازسازی کنیم. یقیناً این اثر دارای کاستی هایی نیز هست که باتوجه به بداهه بودن شاید قابل اغماض باشد.»

تمامی آلبوم های موجود در نوا یاب به رایگان قابلیت شنیدن با کیفیت 64kbps را دارند. آلبوم های قدیمی و آلبوم های منتشر شده در خارج از کشور و آلبوم هایی که در بازار موجود نیستند و گزینه "دانلود آلبوم" برای آنها فعال است ، با عضویت ویژه قابل دانلود هستند. برای دیدن لیست آلبوم های قابل دانلود اینجا کلیک کنید.

دانلود تکنوازان رادیو

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.