نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

حسین فرهادپور

  •   2,168 بازدید
  •   ۱ دیدگاه

حسین فرهادپور در سال ۱۳۱۷ خورشیدی در خانواده ای هنرمند در نوشهر متولد شد. نواختن ویلن را نزد هنرمندان پیشکسوتی چون “ابوالحسن صبا”، “محمود ذوالفنون” و “علی تجویدی” و ضرب را نیز نزد “حسین تهرانی” فراگرفت. وی برای شناسایی موسیقی سنتی ایران به همراه ارکستر وزارت فرهنگ و هنر به رهبری “فرامرز پایور” به کشورهای بسیاری از جمله فرانسه، ایتالیا، مجارستان، لهستان، رومانی، تونس، مراکش، الجزایر، مصر، کویت و بحرین سفر کرد.

ارکستر سازهای ملی که حسین فرهادپور مدت زمان زیادی در آن فعالیت می کرد تشکیل شده بود از “فرامرز پایور” که سنتور میزد و در عین حال سرپرست و آهنگساز گروه نیز بود، “هوشنگ ظریف” تار، “رحمت الله بدیعی” کمانچه، “محمد اسماعیلی” تمبک، “حسن ناهید” نی، “محمد دلنوازی” رباب، “حسن منوچهری” بربط (عود)، “حسین فرهادپور”، “پروین صالح” و “پروین شکالور” نیز قیچک و قیچک آلتو مینواختند. شادروان فرهادپور فرزند ارشد هنرمند و پیشکسوت تئاتر و سینما مرحوم پروین سلیمانی بودند.

وی روز شنبه ۷ تیرماه ۱۳۸۲ در سن ۶۵ سالگی در اثر سکته قلبی جان به جان آفرین تسلیم کرد و پیکرش صبح روز یکشنبه از مقابل بیمارستان شهید مدرس تهران به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا تشییع شد.

فارغ التحصیل هنرستان ملی موسیقی در سال ۱۳۳۷
فعالیت در واحد موسیقی وزارت فرهنگ و هنر در سال ۱۳۳۹
فارغ التحصیل رشته سازهای ملی ایران در سال ۱۳۶۱
شروع فعالیت سینمایی با فیلم پرچمدار (شهریار بحرانی) به عنوان آهنگساز در سال ۱۳۶۳

منبع: santoor-payvar.blogfa.com

حسین فرهادپور نوازنده ویلن