نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
لطف الله مجد

لطف الله مجد

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 1

تولد: 1296 در ساری

وفات: دی 1357 در تهران

لطف الله مجد متولد 1296 در شهر ساری و درگذشت 1357 نوازنده نام آشنای تار بوده است. از کودکی علاقه و حساسیت فراوان به موسیقی نشان می داد. با تجمل مشکلات بسیار تاری تهیه کرد و غیر مستقیم به شنیدن ساز نوازندگان زادگاهش صفحه های گرامافون از تکنوازان بزرگ و نیز تار نوازان حاضر در نخستین برنامه های رادیو تهران به تقلید و خود آموری پرداخت. بعدها برای کار اداری به تهران آمد ودر سال های 1324 و 1325 با اجرای چند برنامه زنده رادیویی و تکنوازی ، اعجاب اهل موسیقی و نوازندگان بزرگ را برانگیخت. مضرب های زیبا و جمله بندی های مخصوص احساسات پر شور مجد جوان از همان ابتدای معرفی او به جامعه ، مورد توجه قرار گرفت. استاد روح الله خالقی او را به انجمن ارکستر موسیقی ملی (1323-1328) دعوت کرد و مدتی نیز با هنرمندان معروف آن زمان مانند حسینعلی وزیری تبار ، حسین تهرانی و مهدی خالدی برنامه اجرا کرد.

درخشش لطف الله مجد در رادیو تهرا از سال 1334 با تاسیس برنامه گلها آغاز شد. او از اولین و از محبوب ترین تار نوازان این برنامه بود و در ضبط های بسیار همراه با خوانندگان و نوازندگان بزرگ موسیقی ایرانی همراه شد. دو آهنگ نیز یکی در سه گاه و دیگری در همایون ساخت که در همان سال ها اجرا شد. یاران دائمی او در تمام عمر اسماعیل نواب صفا و غلامحسین بنان بودند. بعد از مجد، جلیل شهناز و فرهنگ شریف نیز به به رادیو و برنامه گلها پیوستند و طی این سال ها همیشه تحسین کننده هنر او بودند. 

با این همه زندگی شخصی و روحی این هنرمند نجیب و حساس ، با مشکلات و نابسمانی های زیادی آمیخته بود و از جوانی مجبور شد برای امرار معاش در موسسات مختلفی از جمله راه آهن کار کند. کار اداری و محیط های آن ، او را آزار می داد. حساسیت ها و شخصیت محجوب وی امکان امرار معاش از طریق حضور و در مجالس دوستانه و حامیان هنرمندان را نیز او می گرفت. گو اینکه سال های سال به صورت افتخاری برای برخی رجال اهل هنر و اعیان از طبقه فرهیخته ساز می رد. کم اعتنایی کلی جامعه به هنرمندانی از تیره و تبار لطف الله مجد ، باعث آزردگی و انزوای او شده بود و تمام این عوامل ، در سنین بالای پنجاه سال، مضراب و پنجه توانای او را آماج آسیب های جانکاه کرد. دست های او به تدریح از کار افتاد ، تا جایی که دیگر نتوانست ساز بزند و بعد از مدتی در پی رویارویی با ناتوانی کامل خود در یکی دو مجلس دوستانه ، دیگر ساز نزد. او را برای معالجه به خارج فرستاند ولی یاری ها کمک نکرد. چند سال آخر عمر این هنرمند آزاده و خلاق، در پریشانی فکری و مادی گذشت. مرگ او در پی یک مشاجره کوتاه لفظی در دی ماه 1357 با سکته قلبی در صف نفت اتفاق افتاد.

آلبوم های لطف الله مجد

آلبوم در نقش اثری از
شاخه گل 7 (چه شورها)

شاخه گل 7 (چه شورها)

نوازنده تار غلامحسین بنان
بهار من

بهار من

نوازنده تار تاج اصفهانی
آهنگ در نقش از آلبوم
افشاری (ایرج خواجه امیری)

افشاری (ایرج خواجه امیری)

نوازنده تار مثنوی خوانی 2

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.