نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

زندگینامه محمود کریمی

  •   1,533 بازدید
  •   ۱ دیدگاه

محمود کریمی به سال ۱۳۰۶ شمسی ، در خانواده ای آشنا با فرهنگ و هنر ، در تهران متولد شد. پس از طی دوران کودکی و گذراندن دوره ی ابتدایی و متوسطه در سال ۱۳۲۳ به اداره ی هنر و هنرهای زیبای کشور مراجعه کرد و در هنرستان نقاشی ، رشته ی مینیاتور ، تحت نظر اساتید فن مدت سه سال با فراگیری رشته ی مزبور پرداخت و پس از اختتام دوره در همانجا به استخدام رسمی در آمد. سپس به بنگاه عمران وابسته به وزارت کشور و پس از ده سال به وزارت دادگستری منتقل شد و تا زمان بازنشستگی در آنجا مشغول به کار اداری بود. ویاز کودکی با هنر انس داشت و پس از مدتی فعالیت در رشته ی نقاشی ایرانی ، به دلیل علاقه ی بیشتر ، به موسیقی روی آورد و در رشته ی آواز ایراین فعالیت کرد.

وی به طور متفرق و پراکنده از منابع مختلف استفاده می کرد ، چون در آن زمان خیلی به سختی می شد کسی را یافت که از هر جهت واجد شرایط لازم باشد و موسیقی اصیل ایرانی را خوب بشناسد. تا اینکه اداره ی هنرهای زیبای کشور اقدام به تاسیس کلاس تکمیلی موسیقی کرد. البته این کلاس برای افرادی بود که دارای کلاس آزاد موسیقی بودند و احتیاج بوذ که برای پیشبرد صحیح موسیقی کار را تقویت کنند. او نیز به محض خواندن آگهی مزبور به کلاس مربوطه مراجعه و به یادگیری موسیقی اصیل ایرانی نزد استاد عبدالله دوامی که ردیف آوازی را تدرس می کرد مشغول شد و پس از مدتی در همان محل به تدریس آواز اشتغال یافت.

در ایامی که با حمایت اداره ی کل هنرهای زیبای کشور و به همت استادانی چون عبدالله دوامی انجمن اشاعه و اعلاء موسیقی ملی با انگیز پاسداری از موسیقی اصلی ایرانی شکل گرفته بود ، وی در کلاس های تکمیلی آواز هنرستان آزاد موسیقی ملی ، که نهادی برآمده از انجمن مذکور بود ، شرکت کرد. وی از نخستین هنرجویانی بود که حدوداً از سال ۱۳۳۰ شمسی در کلاس استاد دوامی ثبت نام کرد و با جهدی بلیغ دوره ای کامل از ردیف های آوازی را نزد آن استادگرانقدر گذارند. استاد دوامی خود تاکید داشت که از میان شاگردانش ، محمود کریمی بیش از دیگران دل به کار می بست. پس از چند وی به دلیل شایستگی هایش ، با اجازه ی استاد دوامی ، به عنوان جانشین ایشان تدریس در کلاس های مذکور را عهده دار شد.

محمود کریمی همچنین به مدتی قریب به بیست سال از محفل استاد برجسته ای چون حاج آقا محمد ایرانی مجرد بهره برد و نزد وی به فراگیری سه تار و ردیف سازی موسیقی ایرانی پرداخت.

محمود کریمی