نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
ملیحه سعیدی

ملیحه سعیدی

تک آهنگ ها: 0

آلبوم ها: 1

تولد: 17 تیر 1327 در تهران

ملحیه سعیدی متولد 17 تیر 1327 در تهران ، مدرس ، آهنگساز ، مولف و نوازنده ساز قانون و سرپرست گروه نیریز است. موسیقی را از کودکی در خانواده اهل هنر در سن ۴ سالگی با تنبک آغاز کرد و در سال های مدیریت حسین دهلوی در هنرستان موسیقی ملی ، در رشته ی ویلن کلاسیک و ایرانی  از هنرستان فارغ التحصیل شد. نواختن سازهای ویلن ، ویلن آلتو ، قیچک ، پیانو و تمبک و قانون را ضمن تحصیل در هنرستان فرا گرفت ولی قانون را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد. قانون را نزد استاد مهدی مفتاح در هنرستان آموخت و سپس در سال ۱۳۴۷ تدریش قانون را در هنرستان موسیقی ملی آغاز کرد. در سال ۱۳۵۵ از دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران در رشته موسیقی با ساز تخصصی قانون فارغ التحصیل شد. در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی ملی از محضر اساتیدی چون دکتر داریوش صفوت ، نورعلی برومند ، محمود کریمی ، یوسف فروتن و سعید هرمزی بهره ها جست و ظرایف موسیقی ایرانی را فرا گرفت و بر ساز قانون انطباق داده است.
وی ساز قانون را به سبک ایرانی می نوازند و این سبک را با تلاش و تجربه هایی که در طی سالیان از محضر اساتید مختلف و فراگیری های خود که در هنرستان موسیقی آموخته بود بر ساز قانون پیاده کرده است و پس از ۲۲ سال تحقیق در سال ۱۳۶۹ کتابی را با عنوان “آموزش ساز قانون” با نظر و همکاری استاد حسین دهلوی به چاپ رسانید که اولین کتاب موسیقی در زمینه آموزش ساز قانون است. در سال ۱۳۷۱-۷۲ همراه با ده تن از هنرجویان خود در ارکستر مضرابی شرکت جست و این اولین گروه موسیقی بود که ساز قانون را به صورت گروهی در ارکستر اجرا می کردند و نیز در سال ۱۳۷۴ در دانشکده موسیقی سوره ردیف میرزا عبدالله را به دعوت رضا مهدوی تدریس کرد ، که این موضوع و آموزش آواز در تاریخ آموزش دانشگاهی برای نخستین با در سوره به وقوع پیوست. این استاد گرانقدر در سال ۱۳۸۲ به دریافت نشان درجه ۱ هنری از وزارت ارشاد نائل آمد.

آلبوم های ملیحه سعیدی

آلبوم در نقش اثری از
انتظار

انتظار

نوازنده قانون محمدرضا شجریان
جاودانه با عشق

جاودانه با عشق

نوازنده قانون محمد نوری
آوای روستا

آوای روستا

آهنگساز و نوازنده قانون حوروش خلیلی
نوای غربت

نوای غربت

تنظیم کننده و نوازنده قانون رضوی سروستانی
هزار آوا

هزار آوا

تنظیم کننده و نوازنده قانون پری زنگنه

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.