نوا یاب : دانلود موسیقی سنتی
جستجو در میان بیش از پانصد آلبوم موسیقی
بی مزد بود و منت هر خدمتی که کردم/یا رب مباد کس را مخدوم بی عنایت

زندگینامه محمد کاظم موسوی

  •   1,938 بازدید
  •   بدون دیدگاه

محمد کاظم موسوی شوشستری ، معروف به محمد موسوی ، در اردیبهشت ماه ۱۳۲۵ در شهر اهواز به دنیا آمد. در کودکی علاقه زیادی به شنیدن موسیقی داشت و در آن زمان رادیو تنها وسیله ای بود که او می توانست در هر فرصتی پایش بنشیند و به صدای ساز نوازندگان مورد علاقه اش گوش بسپارد. هشت ساله بود که پدرش ویولنی برایش می خرد و او را نزد نوازنده ای به نام “شباهنگ” می برد تا هنر نواختن ویولن را بیاموزد. در چهارده سالگی به شنیدن صدای نی استاد حسن کسایی از رادیو ، به شدت شیفته ی صدای نی می شود و نزد استاد می رود و نزد او هنر نی نوازی را فرا می گیرد.

در سال ۱۳۴۵ توسط استاد احمد عبادی به رادیو ایران راه می یابد و فعالیت هنری خود را رسماً با ارکستر گلها آغاز می کند و به عنوان نوازنده ی نی در بسیاری از برنامه های گلها شرکت می کند. چند سال بعد به پیشنهاد مرتضی حنانه به تلویزیون می رود و در برنامه های موسیقی این سازمان نیز هنرنمایی می کند. در سال ۱۳۵۰ نیز  در مرکز حفظ و اشاعه ی موسیقی و زیر نظر دکتر داریوش صفوت به فعالیت می پردازد و در همین ایام است که نزد استادان بزرگی چون فروتن ، هرمزی ، دوامی و کریمی آموخته های خود را تکامل و غنا می بخشد.

موسوی ، هم به عنوان تک نواز و هم به عنوان همنواز ، کنسرت های بسیاری در ایران و کشورهای دیگر اجرا کرده و در این برنامه ها همکاری های پرثمری با دیگر استادان موسیقی ایرانی داشته است. به اجماع اهل فن ، بعد از استاد کسایی ، موسوی نقش موثری در اشاعه و تکامل هنر نی نوازی در ایران دارد و پختگی ، قدرت ، لطافت و تنوع شیوه ی نوازندگی اش ، هم در تک نوازی و هم در همنوازی ، جایگاه او را در مقام استادی ِ این ساز تثبیت کرده است.

محمد موسوی

 

هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.