نوایاب
آلبوم ها: بیشتر...
آهنگ ها: بیشتر...
هنرمندان: بیشتر...
راهه

راهه

هنرمندان

علی بهرامی فرد در رابطه با این آلبوم می نویسد :
تصویرگری روایی در موسیقی به همان میزان که مستلزم وجود موضوع و محتوایی غنی است. وابسته به گسترش و تنوع امکانات فرمال نیز می باشد. مصنف موسیقی پس از تاثیر پذیرفتن از واقعه ای بیرونی یا چالشی درونی یا اندیشه ای الهامی ، باید از میان سازها ، وزن ها ، فواصل و فرم های موسیقی ف انتخابی مناسب برای بیان اندیشه و احوال موسیقایی خود داشته باشد ؛ و چه بسا این مرحله – انتخاب صحیح واسطه انتقال معنا – سخت تر و حساس تر از آفرینش و پردازش ایده نخستین است – از این رو در موسیقی ، گاه محتوایی یکسان به واسطه تغییر در ترکیب صوتی ، معنای دیگرگون می یابد.
یکی از نیازهای اساسی که آهنگساز و مجری موسیقی ایرانی با آن روبروست ، ایجاد تنوع در شیوه و بسط گتسرده صوتی در سازهای این موسیقی – در کنار استفاده مناسب از کلیه امکانات فعلی آن می باشد.
برخی از سازهای موسیقی ایرانی قابلیت برخورداری از یک خانواده کامل و همگون را دارا می باشند، چنانکه در مجموعه حاضر – و پیشتر در سایر قطعاتی که برای گروه سنتور نوازان در اثر “ز بعد ما” تصنیف کرده بودم و پارتیتور قطعات آن را در قالب کتاب “چشم انداز” منتشر شده است – از مجموعه خانواده سنتور با گستره صوتی ای نزدیک به ۶ اکتاو استفاده شده است.
ماحصل این رویکرد در سازهای ایرانی احتمالاً فتح بابی است جهت نگارش قطعات بیشتری برای همنوازی و گسترش رپرتوار مکتوب به خصوص در آنسامبل های هم خانواده.
بخش اول اثر حاضر شامل روایتی در پنج قطعه برای همنوازی و تکنوازی سنتور است.
در این قطعات علاوه بر بستر موسیقی ردیف دستگاهی ، از موسیقی نواحی مختلف ایران از جمله کردستان (اورامان) ، مازندران (امیری و کیجا) و رپرتوار دوتار خراسان نیز استفاده شده است.
بخش دوم اثر پس از مقدمه ای آوازی ، شامل دو نوازی “فراق” در بیات اصفهان و در سه قسمت می باشد. »

# عنوان طول تعداد پخش
1

حریر

5:40
17
2

در جستجوی خیال تو

10:55
18
3

وداع و باران

9:02
8
4

مجنون

4:57
8
5

سفر بی بازگشت

7:48
7
6

روزهای بی تو

4:00
11
7

فراق

3:49
8
8

نامه

2:56
5
9

سماع

2:37
6

نوا یاب امکان شنیدن آثار موسیقی ایرانی را با کیفیت 64kbps میسر کرده است. نوا یاب هیچ اثری که در سایت های خرید قانونی و بازار موسیقی قابل تهیه توسط علاقمندان باشد را جهت دانلود ارائه نداده است و آثار فقط قابل شنیدن با کیفیت 64kbps می باشند که مسلماً باتوجه به پایین بودن کیفیت ارائه شده جهت شنیدن، مانعی جهت خرید نیست بلکه مشوق و ترغیب کننده است. صرفاً آثاری جهت دانلود قرار گرفته اند که قابل دانلود قانونی نیستند و یا در بازار نیز وجود ندارند. در انتها نیز نوا یاب در صورت درخواست ناشرین و هنرمندان اثر، در اسرع وقت آلبوم مورد نظر را از روی سایت حذف خواهد کرد. نوا یاب سعی کرده است با ارائه آثار موسیقی در کنار بیوگرافی هنرمندان و معرفی سازها و همچنین ارائه آثار قدیمی موسیقی اصیل ایرانی را هرچه بیشتر اشاعه دهد.